Serdecznie witam wszystkich, szczególnie tych zaczytanych
Kończy się marzec, więc nadszedł czas na podsumowanie przeczytanych przeze mnie książek w tym miesiącu. Nie było ich wiele - tylko 4 książki i 981 stron. Ale daje mi to wynik na koniec pierwszego kwartału 6 976 stron.
Autorką i mentorką Wyzwania czytelniczego jest Ania Jacewicz - tu można przeczytać zasady:
Baner:
Zanim przejdę do przeczytanych książek winna jestem jeszcze takiej informacji: Większość zdjęć i opisów książek mają swoje źródło na witrynie Legimi.pl gdzie jestem od kilku lat subskrybentem.
Nr 15 od początku roku i nr 1 w marcu:
"Ewangelia według Świętego Marka - Pallotynium / religia i duchowość / 48 stron
(wersja papierowa z ekskluzywnej kolekcji, bogato ilustrowanej - z mojej domowej biblioteki)
Ewangelia według św. Marka znajduje się w „Nowym Testamencie” i jest drugą z czterech Ewangelii. Jest to najkrótsza księga z wszystkich ewangelii. W przeciwieństwie do Ewangelii według św. Mateusza, w tej księdze znajdują się wyjaśnienia zwyczajów żydowskich, więc można przypuszczać, że była ona skierowana do szerszego grona odbiorców.
Tematem przewodnim Ewangelii według św. Marka jest opis cudów oraz działań Chrystusa. Pojawia się w niej także niewielki ilość przemówień Jezusa. Dla chętnych podaję link do 50 cytatów, które można sobie wydrukować i losować KLIK
Nr 16 od początku roku i nr 2 w marcu:
Służące do wszystkiego - Joanna Kuciel - Frydryszak / literatura faktu / stron 406
(ebook, dostępny w legimi.pl))
Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.
Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.
Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.
Nr 17 od początku roku i nr 3 w marcu:
Wygasanie. Zmierzch mojego kościoła - Tomasz Terlikowski / religia i duchowość / stron 347
(ebook, dostępny w legimi.pl)
Z opisu od wydawcy:
"Tomasz Terlikowski, jeden z najbardziej znanych publicystów zajmujących się życiem Kościoła, pisze o jego przemijaniu – o tym, jak najtrwalsza w całej historii Polski instytucja popada w niemoc i marazm, traci znaczenie. Wskazuje przyczyny błyskawicznej sekularyzacji, w tym sojusz tronu i ołtarza, upadek autorytetu, niezdolność do radzenia sobie ze skandalami seksualnymi, przymykanie oka na zachowania przemocowe i sekciarskie; słowem: Terlikowski mówi otwarcie o złu w Kościele. Konsekwentnie prowadzi czytelnika przez kolejne etapy najnowszej historii polskiego Kościoła i – co bardzo ważne – opowiada historię własnej w nim obecności. Ta osobista perspektywa, analiza ewolucji światopoglądu pisarza, jest bardzo cennym elementem tekstu. Terlikowski zastanawia się również, co nam zostanie z katolickości, jakie będą jej nowe formy i jak będzie wyglądała postkatolicka Polska".
Nr 18 od początku roku i nr 4 w marcu:
Duchowni o duchownych - Artur Nowak / literatura faktu/ stron 180
(ebook, dostępny w Legimi.pl)
„Duchowni o duchownych” – sekretne życie duchownych skrywane w cieniu ołtarza. Z czym zmagają się polscy księżą i zakonnicy, gdy zostają sam na sam ze sobą? O tym w książce, jakiej w Polsce jeszcze nie było – „Duchowni o duchownych”. Dylematy moralne, zakłamanie, problemy psychiczne, homoseksualizm, alkoholizm, narkomania, pedofilia, czyli nieświęte życie tych, którzy mają prowadzić wiernych ku świętości. To nie są wymyślone historie, a relacje z pierwszej ręki. Autor, Artur Nowak, rozmawia z byłymi księżmi, zakonnikami i diakonami. Wszyscy rozmówcy wypowiadają się pod imieniem i nazwiskiem: Marcin Wójcik – były kleryk, Robert Samborski – były diakon, Marcin Kuśmierek – były ksiądz, Lesław Juszczyszyn – były ksiądz, Piotr Szeląg – były ksiądz, Maciej Biskup – dominikanin, Tomasz Dostatni – dominikanin, Kasper Mariusz Kaproń – franciszkanin, Kazimierz Bem – pastor.
Podsumowując, w marcu przeczytałam 2 książki z kategorii religia i duchowość oraz 2 książki z kategorii literatury faktu.
Oprócz tego, codziennie sięgam do tzw. książek do których często powracam. niektóre z nich czytałam już kilka razy. Postaram się wkrótce napisać kilka zdań o nich.
Moja ewidencja na marzec:
Dzisiejszy cytat z Ewangelii według Świętego Marka:
Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz Ci co się żle mają - Mk 2,17
Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz.
💓💓💓