czwartek, 25 lutego 2016

Połówka jajka z szydełkowej koronki - ozdoba świąteczna

W okresie Świąt Wielkanocnych otaczamy się jajkami pod różnym postaciami. W moim kąciku robótkowym tworzą się już różne jajeczka, które w większości przeznaczone są na upominki. Dziś pochwalę się połówką dużego (16 cm.) jajka z szydelkowej koronki.



Na prośbę koleżanek z grupy Szydełko z Katarzyną S (Fb) postarałam się opisać krok po kroku jak wykonać taką połóweczkę jajeczka.

Najpierw foteczki tyłu. Może pomogą, jeżeli w tekście będzie coś nie jasne :-) 



i forma (duże rozkładane jajo styropianowe. U mnie 16 cm.)


Moje jajo wykonałam z polskich nici bawełnianych 30x6 szydełkiem 1,5 mm.
  1. 15 oczek łańcuszka zamknęłam w kółeczko
  2. Na kółeczku zrobiłam 12 półslupków przedzielonych 1 oczkiem łańcuszka
  3. Na oczkach łańcuszka poprzedniego rzędu zrobiłam po 3 słupki 3 razy nawijane łaczone razem. Przedzieliłam je 5 oczkami łańcuszka ( miałam 12 grup potrójnych słupków połączonych górą przedzielonych łukami łańcuszka z 5 oczek)
  4. Na łukach z łańcuszka poprzedniego rzędu zrobiłam po 2 słupki 2 razy nawijane przedzielone 2 oczkami łańcuszka, 6 oczek łańcuszka, 2 słupki 2 razy nawijane przedzielone 2 oczkami łańcuszka, 6 oczek łańcuszka (miałam 12 grup złożonych z 2 słupków 2 razy nawijanych przedzielonych 2 oczkami łańcuszka, każda grupa przedzielona 6 oczkami łańcuszka)
  5. Teraz robiłam same łuczki z 5 oczek łańcuszka w każdy łuk poprzedniego rzędu oraz w każdy łuk z 2 oczek łańcuszka (pomiędzy słupkami)
  6. W tym rzędzie robiłam po 3 słupki 3 razy nawijane łączone górą razem, 6 oczek łańcuszka, znów 3 słupki 3 razy nawijane łączone górą, 6 oczek łańcuszka ... (powinno być 24 grupy z 3 słupków przedzielonych łuczkami z 6 oczek łańcuszka)
  7. Tutaj robiłam same łuki z 5 oczek łańcuszka w każdy łuk poprzedniego rzędu oraz w każdy wierzchołek łączonych słupków.
  8. Wykonujemy same łuczki z 5 oczek łańcuszka dookoła
  9. Na każdym łuku zrobiłam 2 słupki 2 razy nawijane, 2 oczka łańcuszka, 2 słupki 2razy nawijane (wachlarzyki) przechodziłam do następnego łuku i znów 2 słupki 2 razy nawijane, 2 oczka łańcuszka, 2 słupki 2 razy nawijane ... i tak dookoła
  10. W ostatnim rzędzie zrobiłam łuczki po 3 oczka łańcuszka pomiędzy słupkami poprzedniego rzędu i między łączeniami poszczególnych wachlarzyków. Zamiast tego można wykończyć samymi półslupkami lub pikotkami.
Co jakiś czas mierzyłam robótkę do połówki jaka. Robótka wychodzi jak okrągła serwetka ale po namoczeniu w krochmalu (u mnie vilol i woda 3:1) i napięciu na połówce jajka nabiera kształtu jajka. Warto owinąć jajko woreczkiem żeby łatwiej było zdjąc robótkę po wysuszeniu. W przeciwnym razie może nam się zbyt mocno przykleić i uszkodzimy sobie formę.

Kwestia dekoracji to już sprawa osobista. Mam nadzieję, że wszystko jasne. jeżeli nie, to może foteczka pomoże. Byłoby fajnie gdyby moje drogie Koleżanki pochwaliły się swoimi jajeczkami w grupie :-) Miłego szydełkowania :-) Jak coś, to pytamy :-) Powodzenia :-) 




11 komentarzy:

  1. Cudne jajo :-) Świetny pomysł na niebanalną ozdobę na Święta Wielkanocne :-)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Kasiu :-) Również serdecznie pozdrawiam i życzę miłego ppopołudnia :-)

      Usuń
  2. Bardzo ładna zawieszka. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie wygląda.Ostatnio szukałam wzoru na taką ozdobę,a tu proszę-zamieściłaś opis wykonania.Jak zmałpuję wzór to się pochwalę.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza :-)